Otvorena izložba ikona „Odjek večnostiˮ Svetlane Sedlan

U Modernoj galeriji „Jovo Ivanović” u Starom gradu u Budvi otvorena je izložba ikona „Odjek večnostiˮ Svetlane Sedlan.

Na svečanom otvaranju izložbe publici se obratila mr Lucija Đurašković, istoričar umjetnosti. Izložbu je zvanično otvorio protojerej Nikola Radović, teolog, ikonopisac i starješina Crkve Svetog Nikole u Baru. Umjetnički dio programa upotpunio je hor pri Crkvi Svete Trojice u Budvi.

Moderator večeri je bila Jelena Đakonović, istoričar umjetnosti,. Kustosi izložbe bile su Danka Mitrović, diplomirani vajar i Vasilisa Gagović, istoričar umjetnosti.

Izložbu je organizovala JU Muzeji i galerije Budve u saradnji sa crkvenom opštinom pri Crkvi Sv. Trojice u Starom gradu Budvi, povodom velikog pravoslavnog praznika Svete Trojice – slave grada.

Dio govora mr Lucije Đurašković:

Časni oci, poštovani prisutni, uvaženi gosti,

U ime JU Muzeji i galerije Budve želim da vam poželim dobrodošlicu na otvaranju izložbe ikona „Odjek vječnosti” umjetnice Svetlane Sedlan, koja je večeras ovdje sa nama uz svoje izuzetno ikonopisačko djelo. Večerašnji susret sa njenim radovima odvija se u posebnom trenutku, u predvečerje velikog praznika Svete Trojice, kada naša pravoslavna crkva slavi zajedništvo, ljubav i jedinstvo u trojedničnom Gospodu Bogu. Ova svečanost nije slučajnost, već duboko simboličan okvir za razumijevanje umjetnosti koja je po svom biću liturgijska i duhovna, kao što kaže otac Pavle Florenski: „Pred ikonama stojimo da bismo stali pred prozor vječnosti, jer ona ikona i jeste prozor, tačka susreta i mjesto gdje se nebo ne spušta samo da bismo ga vidjeli, već da bi nas obuhvatilo.”

Dio govora protojereja Nikole Radovića, teologa i ikonopisca, starješine crkve Svetog Nikole u Starom Baru:

Časni oci, dragi gosti,

Osobito sam počastvovan time što večeras mogu predstaviti rad jedne vrsne umjetnice, Svetlane Sedlan.

Iako sam sa njenim stvaralaštvom od ranije upoznat, nju sam lično tek večeras upoznao. Posmatrajući njeno stvaralaštvo, stekao sam osjećaj da se odavno znamo, ali da smo se tek večeras sreli. Kao što preko ljepote Božje tvorevine i Njegovog stvaralačkog djela, čovjek može prepoznati i upoznati samoga Tvorca, tako se i pri susretu sa stvaralaštvom sestre Svetlane upoznajemo sa njom ali i sa obrazom Tvorca i njegovih Svetih koji su na njenim ikonama izobraženi. Sve to govori o tome da je stvaralaštvo Svetlane Sedlan nadahnuto onim koji je Tvorac svega vidljivog i nevidljivog, čiji se Duh Sveti u vidu plamenih jezika izlio na njegove apostole Riječi, ali smo svjedoci da se ti talenti Duha Svetoga izlivaju izobilno i na apostole boje i umjetničkog stvaralaštva, među koje slobodno možemo ubrojati i našu sestru Svetlanu.

Nakon otvaranja izložbe umjetnica Svetlana Sedlan uputila je riječi zahvalnosti prisutnima, kao i svima koji su doprinijeli realizaciji ove izložbe.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti