46% više u odnosu na isti dan 2024. godine (645 l/s),
51% više u odnosu na 2023. godinu (624 l/s),
čak 85% iznad ugovorenih količina (510 l/s).
Ovaj izvanredan uspeh nije slučajan, već je rezultat planskih investicija, efikasne realizacije i izuzetne međuresorske koordinacije. Ključni faktor ovog postignuća je izgradnja privremenog nasipa (brane) na rijeci Morači, koja je ove godine završena na vreme i prema najvišim inženjerskim standardima.
Brana na Morači ima višestruku važnost:
Podiže nivo podzemnih voda, što direktno utiče na povećanje izdašnosti izvorišta „Bolje sestre“, koje je strateški resurs za vodosnabdijevanje crnogorskog primorja.
Služi kao važna tačka za osmatranje i analizu u okviru novih naučnih istraživanja iz oblasti hidrogeologije, upravljanja vodnim resursima i klimatske adaptacije.
Trenutni nivo vode na glavnom nasipu iznosi 8,95 m nadmorske visine, a cilj je da se dostigne 9,3 m, što je prema oceni nadzornog organa optimalna vrednost za stabilizaciju vodnog režima. U nasip je ugrađeno 1.300 m³ kamena, uz ostali materijal propisan projektom, čime je postignut najviši kvalitet izvedenih radova do sada.
Evo i pregleda rezultata isporuke vode po opštinama na današnji dan:
Tivat: 152 l/s (prošle godine 120 l/s) → +27%
Kotor: 182 l/s (prošle godine 110 l/s) → +65%
Budva:320 l/s (prošle godine 254 l/s) → +26%
Bar: 222 l/s (prošle godine 111 l/s) → +100%
Ulcinj: 65 l/s (prošle godine 50 l/s) → +30%
Regionalni vodovod ponovo potvrđuje svoju stratešku ulogu u sistemu vodosnabdijevanja crnogorskog primorja, stavljajući poseban akcenat na sigurnost, održivost i naučno zasnovan razvoj. Ovi rezultati nas motivišu da nastavimo sa odgovornim upravljanjem i zaštitom prirodnih resursa.
Izvor: portal083.me
 
			 
						