„Opera ultima” postala je regionalni hit, a predstava je ostvarena kroz formu „pozorište u pozorištu”

 Zvaničanprogram ovogodišnjeg, 28. izdanja festivala „Grad teatar” zatvoren je izvođenjem „Opere ultime” reditelja Kokana Mladenovića, na sceni smještenoj između crkava u Starom gradu Budve. „Opera ultima”, produkcija Novosadskog pozorišta (Ujvideki sinhaz), regionalni je hit, dobitnik brojnih nagrada, između ostalog je proglašena za najbolju predstavu na prošlom Festivalu profesionalnih pozorišta Vojvodine, a bila je i apsolutni pobjednik ovogodišnjeg uglednog mađarskog festivala „Post”,koji se održava u Pečuju. Ansamblu Ujvideki sinhaza ovo je prvi put da gostuje na festivalu „Grad teatar”, a osim ovog, na 28. izdanju festivala u Budvi, bila su zapažena i gostovanja „Aleksandre Zec” Olivera Frljića, HNK Split iz Rijeke, kao i još dve predstave Kokana Mladenovića, „Doktor Nušić”, koprodukcije Kruševačkog pozorišta i narodnog pozorišta Sombor, i „Tri mušketira”, takođe produkcije HNK iz Rijeke.

Dvoipočasovna „Opera ultima” ima dva međusobno kontrastna dijela, scenska čitanja dva Bomaršeova komada, „Seviljski berberin” (1773) i „Figarova ženidba” (1778), oba ostvarena kroz značenjski inspirativnu formu „pozorišta u pozorištu” (dramaturg Kata Đarmati, kompozitor Irena Popović). Prvi dio igra se u parodičnom tonu, kao vid protesta umjetnika koji su dobili zadatak da igraju komičnu operu, što ne žele, ali nisu u mogućnosti da tu političku direktivu odbiju, jer im je egzistencija ugrožena. Glumci se zato krive, krevelje i samopodvrgavaju raznim grubostima u pripovedanju melodramske radnje o ljubavi između Rozine (Emina Elor) i grofa Almavive (Eduard Sabo). Rozinu je zarobio matori doktor Bartolo (Zoltan Širmer), a zahvaljujući mudrosti Figara, Bartolovog berberina (Aron Balaž), ljubav mladih idilično trijumfuje.

U hiperteatralno izvođenje ove komične opere utisnut je niz rediteljskih postupaka koji nastavljaju razbijanje iluzija, sabotiranje ideje politizovanja teatra, nametanja politički poželjnog repertoara. Na primer, glumac Aron Balaž u pojedinim scenama skida periku, izlazi iz uloge i izražava lično nezadovoljstvo zbog uticaja politike na umjetnost, gušenja teatarskih sloboda. Članovi orkestra predstavljeni su kartonskim maketama, namjerno trapavo gurnutim na proscenijum, što pojačava značenje parodičnosti, a takođe se može shvatiti i kao odraz bijedne ekonomske situacije u teatru (scenografija Marija Kalabić, kostimi Marina Sremac).

Drugi dio predstave, izvođenje „Figarove ženidbe”, donosi jako zamračenje, u odnosu na vedriji, iako subverzivno karikiran, prvi dio. Taj kontrast izražen je i na vizuelnom planu, u prvom dijelu prevlađuju bijele boje, dok je drugi obilježen vrlo tamnim tonovima. „Figarova ženidba” je treći dio Bomaršeove trilogije o Figaru, komad koji je bitno nagovestio Francusku revoluciju, opirući se privilegijama aristokratije. Radnja se dešava tri godine poslije radnje „Seviljskog berberina” (prvog dijela trilogije), i donosi raščerečenje iluzija o neuništivosti ljubavi, opisanih u prvom delu. Almaviva je izgubio interesovanje za Rozinu i bacio oko na Figarovu zaručnicu Suzanu (Agota Silađi), dok je Rozinu slomilo to otrežnjenje, shvatanje da joj ljubav nije sloboda, već tamnica.

Paralelno s ovom demistifikacijom ljubavnih odnosa plete se i društveno-politička demistifikacija, zasnovana na jakoj osudi bahatog iživljavanja privilegovanih slojeva. Figaro je pobunjeni sluga, snažna individua koja diže glas protiv društvenih nakaznosti, neprirodnih raslojenosti, pljačkanja i uništavanja zemlje od strane korumpiranih političara. U izvođenje scena iz Bomaršeovog komada ovde su uključeni songovi savremene tematike koji odražavaju nagomilane probleme u ovdašnjem društvu. Akteri se odlučno bune protiv vremena u kojem se rad, trud i pamet ne cijene, vremena korenite politizacije i opšte prostitucije, vremena u kojem je sve na prodaju i u kojem je moralno nemati morala. Ovaj spoj istorijskog i prezentnog sugeriše sličnosti između našeg vremena i vremena predvečerja Francuske revolucije. U oba slučaja iscrtane su okolnosti koje nagoveštavaju kraj jednog sveta, blizinu revolucionarnog obrta u društvu koje je pred samouništenjem.

izvor: politika.rs

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti