Crna Gora na naslovnici prestižnog britanskog magazina Food and Travel

Crna Gora se našla na naslovnici prestižnog britanskog magazina Food and Travel koji je objavio članak na 11 strana o našoj zemlji kao gastronomskoj turističkoj destinaciji, sa širokim spektrom jedinstvenih ukusa za svačija nepca.

Afirmativni članak pod nazivom “Zemlja divlje majčine dušice i meda” je rezultat studijske posjete novinarke Marine Spironetti, koja je tokom aprila ove godine u organizaciji NTOCG boravila na primorju Crne Gore.

“Bogatstvo ribe iz mora i jezera, mediteranski pejzaž prosaran stablima maslina starim nekoliko vjekova, divljim biljem, vinovom lozom i manje poznato, ali raznovrsno nasljeđe hrane omogućavaju maloj, suncem obasjanoj Crnoj Gori da nadmaši kulinarska očekivanja”, navodi novinarka Marina Spironetti na početku članka.
Kako ističe, ukusi crnogorske primorske hrane su oni koji se nalaze širom Mediterana – krupni, sočni paradajz, slatki ljubičasti luk, crvena paprika i patlidžan, kao i veliki jarko žuti krompir predivnog ukusa iz Grblja, koji predstavljaju svojevrsno nacionalno blago.

“Svaka dobrodošlica u Crnoj Gori vjerovatno će uključivati slatki ukus mekih priganica umočenih u zdjelicu gustog cvjetnog meda, koji se tradicionalno nudi gostima. Probajte tradicionalnu crnogorsku kuhinju,  dimljenog šarana – poslasticu obližnjeg Skadarskog jezera i nastavite sa tradicionalnim podgoričkim popecima. Jegulja, veliki dimljeni šaran u kombinaciji sa lokalnim vinom, ostrige, dagnje, školjke, ribarski paprikaš, sir u maslinovom ulju i kriška mirisne lenje pite su poslastice koje se ne smiju propustiti. Neophodno je i parče dobrotske torte, njihovog kolača od badema i maraskina koji se još uvijek pravi po 100 godina starom receptu. Uz to šetnja baštom, među bujnom vegetacijom i ribnjacima, predstavlja užitak, posebno pri zalasku sunca”,  toplo je preporučila Spironetti čitaocima iz Velike Britanije.

Pohvalila je i cnogorska vina, kao i veliki podgorički vinograd na Ćemovskom polju koji opisuje kao nepregledno prostranstvo sa 30-ak različitih sorti grožđa, od kojih su najznačajniji autohtoni krstač i vranac. Ništa manje ravnodušnom je nisu ostavile i male porodične vinarije, među kojima je Garnet u selu Godinje, u okviru Nacionalnog parka Skadarsko jezero.

“Sjedite ispod pergole i pustite domaćina da vas provede kroz svoja vina, uz tanjir domaćeg hleba, pršute i sira i zaokruženih izborom njegovih likera (naročito je ukusan onaj od višanja)”, istakla je britanska novinarka u članku.
Očarana i vrtoglavom ljepotom Bokokotorskog zaliva, te navodi da su njegovi dobro očuvani istorijski gradovi nezaobilazne lokacije prilikom posjete crnogorskom primorju. Čitaocima preporučuje da nakon obilaska uživaju u domaćim delicijama odmah kod glavne kotorske kapije, gdje se farmeri i proizvođači spuštaju sa brda iznad grada da prodaju svoje lokalne proizvode, od voća i povrća, meda, maslinovog ulja, pa sve do raznih vrsta domaćih sireva.

Tokom posjete Crnoj  Gori, Marina Spironetti je imala priliku da obiđe prirodne ljepote na primorju i Podgorici, te da se kroz obilazak restorana i degustaciju domaćih proizvoda upozna sa gastronomskom ponudom destinacije za koju kaže da nosi uticaj svih onih koji su ovdje kročili kroz vjekove, od Rimljana do Mlečana, Osmanlija i Austrougara.

“Postoji nevjerovatna raznolikost za tako malu zemlju, a sve zavisi od toga gdje se nalazite u zemlji. Na sjeveru su prilično teža jela od mesa, dok riblji recepti dominiraju na primorju gdje je snažno uticala italijanska kuhinja”, navodi se u članku britanskog magazina.

Food and Travel je vodeći gastronomski magazin u Velikoj Britaniji, sa 25-godišnjim iskustvom, koji je posvećen čitaocima koji vole lukuz, putovanja, hranu i vina. Ovaj nagrađivani magazin sa svakim izdanjem vodi čitaoce na kulinarsko putovanje, a ovom prilikom je uvrstio i Crnu Goru kao atraktivnu gastronomsku destinaciju. S obzirom na značajan broj čitalaca, naslovnicu julskog izdanja sa fotografijom Crne Gore i 11 strana posvećenih destinaciji, objava u ovom prestižnom listu imaće jak pozitivan efekat na promociju naše zemlje u Velikoj Britaniji.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti