Koncert Zagrebačkih solista i Borisa Kraljevića

Večeras u 21 čas, na sceni Između crkava nastaviće se muzički program „Grada teatra“ koncertom Zagrebačkih solista i Borisa Kraljevića.

Ansambl Zagrebačkih solista osnovan je 1953. godine u okviru Radio Zagreba, pod umjetničkim vođstvom poznatog violončeliste Antonija Janigra. Od 2012. godine Ansambl nastupa uz poznatog violinistu Sretena Krstića kao svojeg koncert majstora, a ujedno i koncert majstora Minhenske filharmonije.

Do sada su Zagrebački solisti održali gotovo 4000 koncerata na svim kontinentima, u najvećim svjetskim centrima i najslavnijim koncertnim dvoranama kao što su Muzikferajn (Beč), Koncertgebau (Amsterdam), Kraljevska festivalska dvorana (London), Berlinska filharmonija Koncertna dvorana Čajkovski (Moskva), Sveta Cecilija (Rim), Karnegi hol (Nju Jork), Opera Haus (Sidnej), Viktorija hol (Ženeva), Teatro Real (Madrid), Teatro Colon (Buenos Ajres), Versaju itd.

Zagrebački solisti izvode repertoar koji uključuje barokna, klasična, romantička, ali i djela savremene muzike, s posebnom pažnjom usmjerenom na aktualizaciju ranijih, ali i predstavljanje mlađih generacija hrvatskih kompozitora.

Snimili su više od sedamdeset nosača zvuka, i to za kompanije poput kuća Vanguard, EMI, ASV, Eurodisc, Melodia, Hispa-vox, Pickwick i Croatia Records. Od novijih se izdanja ističe nosač zvuka sa djelima Ernesta Kordera, a kojega su snimili s istaknutim solistima – violinistom Giljermom Figuerom te gitaristom Pepeom Romerom (kuća Naxos, 2010.), a koji je i nominovan za nagradu Latin Grammy. U junu 2014. godine Ansambl je izdao i kompaktni disk s djelima Borisa Papandopula, sa pijanistom Oliverom Triendlom, a koji je upravo oduševio i domaću i inostranu kritiku. Godinu kasnije, sa violončelistom Markom Kopijem, Zagrebački solisti snimili su nosač zvuka na kojem su predstavljena tri Koncerta za violončelo, u izdanju njemačke diskografske kuće Audite.

Zagrebačkim solistima dodijeljene su mnoge visoke nagrade i priznanja.

Boris Kraljević, pijanista međunarodnog ugleda, završio je nižu muzičku školu u rodnom gradu Herceg Novom (klasa Milene Lučić), srednju u Sarajevu (klasa Nede Stanković), a redovne i postdiplomske studije na Državnom konzervatorijumu “Čajkovski” u Moskvi, u klasi profesora Lava Naumova. Tokom školovanja učestvovao je na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima, osvajajući prve i specijalne nagrade, a potom su uslijedili i nastupi u zemljama Evrope, Amerike, Afrike i Azije, na kojima je izvodio resitale i klavirske koncerte (uz simfonijske i kamerne orkestre), svirajući često i kao član uglednih kamernih sastava u prestižnim koncertnim dvoranama (Esplanade u Singapuru, Muzikferajn u Beču, Palata Ujedinjenih nacija u Ženevi, Konzervatorijum Čajkovski u Moskvi, Operska kuća u Kairu i Operska kuća u Ho Ši Min Sitiju, …). Vrijedno je pomenuti njegovu saradnju sa Simfonijskim orkestrom Rusije, Orkestrom Praški virtuozi, Simfonijskim orkestrom Sajgona i Tokijskim ansamblom na međunarodnim festivalima, te nastupe s orkestrima i ansamblima iz Pariza, Harkova, Varšave, Firence, Kaira, Singapura, Tokija, Detmolda, Skoplja, Sarajeva, Mostara, Niša, Beograda, kao i s moskovskim Gudačkim kvartetom Glinka i pariskim Kvartetom saksofona Akson. Boris Kraljević vodi i majstorske kurseve u više zemalja Azije i Evrope, a pedagoški djeluje u Singapuru. Studenti prof. Kraljevića su dobitnici brojnih nagrada na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima održanim u zemljama Evrope, Azije i Sjeverne Amerike. Povodom obilježavanja 250 godina od rođenja V. A. Mocarta, ugledni pijanista je za izdavačku kuću KNS Classical iz Španije snimio kompakt-disk s djelima slavnog austrijskog kompozitora, a za istog izdavača i kompakt-disk s kompozicijama Johanesa Bramsa. Boris Kraljević je umjetnički direktor međunarodnog festivala Dani muzike u Herceg Novom i član je žirija renomiranih međunarodnih pijanističkih takmičenja.

Na koncertu će biti izvedena djela Ludviga van Betovena, Pjotra Iliča Čajkovskog i Frana Paraća.

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti