Kotorani ne daju Markat!

Ukidanje gradske pijace, čuvenog Markata, nije naišla na odobravanje građana. Oni su se okupili na protestnom skupu upozorenja i podrške zakupcima pijačnih tezgi ispred zgrade Opštine.


Predsjednik MZ Muo naglasio je da skup nije političke prirode, već da se gasi jedan od velikih simbola grada Kotora i da više niko neće biti u prilici da kupi „gavice sa Mula, sir i pomidoru iz Grblja i salatu iz Škaljara“.


Mirčeta Konatar, predstavnik čak 290 članova zakupaca tezgi kaže da se tim skupom brani egzistencija mnogih porodica i prije svega toga brani se mjesto koje vjekovima unazad tradicionalno služi za prodaju životnih namirnica.


Željko Ćetković , predsjednik MZ Grbalj na skupu je istakao da postoji tradicija i poštovanje grada Kotora od strane Grblja i sastavni dio grada je Markat na kome Grbljani imaju vodeću ulogu u mirisu verdure iz Grblja.


Pozvao je sve ljude koji planiraju zatvaranje ove pijace da dvaputa razmisle i da prenoći ta odluka, kao i da lokalna samouprava i centralna vlast potpomognu i ohrabre domaćine, da stara pijaca zablista novim sjajem.


Arhitekta Vlasta Mandić podsjetila je: To nije samo mjesto prodaje i kupovine već mjesrto sastanka i komunikacije građana i nezaobilazna ruta za turiste. Svi gradovi Mediterana su zadržali svoje tržnice uz poboljšanje sanitarno higijenskih i boljih funkcionalnih uslova. U Kotoru sve češće se provlači ideja o zatvaranju Markata uz stalne inspekcijske kontrole i postavljaju se uslovi koji više idu u priloh zatvaranja pijace nego poboljšanja uslova prodaje. Kotor je postao grad kafića, restorana  i suvenirnica pa ukoliko ih još treba, neka se grade na Vrmcu, San Đovaniju, a Markat neka ostane građanima“.

kotorski_prodavci.jpg


Zaključak skupa bio je da predsjednik Opštine zajedno sa direktorom Komunalnog preduzeća primi članove odbora u roku od 15 dana.
Nakon toga, građanima se obratio i gradonačelnik Kotora, Aleksandar Stjepčević, koji je rekao da niko ne zatvara pijacu, već je tržišna državna inspekcija postavila svoje uslove koji se tiču higijene, a koja, po njihovom mišljenju, nisu ispoštovana.
Po njegovom mišljenju, prvo treba da se razgovara i zajednički dogovori rješenje.


Direktor Komunalnog preduzeća, Zoran Mrdak istakao je i svoje viđenje problema, u više navrata je donijeto rešenje o zabrani prodaje hrane životinjskog porijekla izvan kućica koje posluju u sastavu Komunalnog preduzeća i da se prodaja odvija bez minimalnih higijensko-tehničkih zahtjeva. Takođe, prostor nije fizički odvojen od namirnica biljnog porijekla i najviše zbog blizine saobraćajnice i izduvnih gasova.
Mrdak je saopštio da se radi na pobioljšanju uslova, ali da se rješenja moraju zakonski ispoštovati, te da se nada da će se sa inspekcijama naći adekvatno rješenje. (radio Skala/bokanews)

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti