Kraj trikovima Booking-a i Airbnb-a

Stranice za bukiranje smještaja poput Booking.com-a, Airbnb-a ili Trivaga više ne smiju zavaravati svoje korisnike pogrešno navodeći cijene, isticanjem hotela na kojima su najviše zaradile ili pak navođenjem da je soba koju upravo gledaju posljednja, piše The Guardian.

Ako ste ikad rezervisali svoj smještaj na Bookingu, sigurno ste primijetili natpise kao što su “još jedna soba pod tom cijenom” ili “rezervisano četiri puta u zadnja 24 sata”. Vjerovatno je i pisalo da drugi korisnici istovremeno gledaju isti hotel kao i vi. No, to baš i nije bilo tako, već vam je ta platforma, a i mnoge druge, stvarala osjećaj lažne žurbe pa niste proučili sve troškove ili se bacili u potragu za boljom ponudom.

 

 

Budući da je riječ o kršenju prava potrošača, britanska je Agencija za zaštitu tržišta (CMA) odlučila je da zabrani takve prakse. Stoga će do 1. septembra ove godine sve online stranice putem kojih se može rezervisati smještaj u hotelima, hostelima ili apartmanima morati da promijene svoje poslovanje ili će snositi sankcije.

– Pod hitno se moraju uvesti promjene kako bi potrošači napokon mogli steći povjerenje u cijene i pakete koji su im predstavljeni. Uz to, potrošači moraju biti unaprijed obaviješteni o ukupnom trošku rezervacije sobe, a ne tek na kraju procesa rezervacije, smatra Rory Boland, urednik potrošačkog portala Which?koji se bavi kršenjem prava potrošača.

Tako je pri jednom od svojih istraživanja Boland naletio na sobu u njujorškom hotelu Row NYC-u koja je oglašavana po cijeni od 216 dolara. No, tek tijekom rezervacije sobe u cijenu su uračunati i porez i ostale naknade, pa je ukupan trošak skočio na 275 dolara, odnosno 27 posto više od oglašavane cijene.

Uz to, Boland je posjetio i platformu Expedia koja je nudila noćenje u indijskom hotelu Alsisar u Jaipuru po cijeni od 50 dolara. Riječ je bila o navodno sniženoj cijeni sa 140 dolara, što je, naravno, zvučalo kao više nego dobra ponuda. Ipak, kada je posjetio web stranicu hotela, Boland je uočio da cijena za tu istu noć u istom hotelu zapravo iznosi 45 dolara, odnosno manje nego “snižena cijena”.

 

Guardian/bankar.me

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti