Kuda sa muljem

Iako se privodi kraju najveći kapitalni projekat, koji se trenutno realizuje na Crnogorskom primorju- izgradnja postrojenja za tretman otpadnih voda za Budvu, Bečiće, Sveti Stefan, vrijedan 58 miliona eura, koji bi već do marta trebao da profunkcioniše, još nije riješen problem deponovanja mulja, koji ostaje nakon prečišćavanja.

Naime, riječ je o oko šest hiljada tona mulja, koje će godišnje proizvoditi ovo postrojenje, za koji bi Opština i njemački partner WTE, te Ministarstvo održivog razvoja trebali da nađu lokaciju, gdje će biti ostavljeno. Imajući u vidu da na teritoriji Budve, nema industrijskih postrojenja, te je i mulj netoksičan, pa je to jedna i od olakšavajućih okolnosti.

 

Direktor Komunalnog preduzeća Đorđe Medin navodi, da praktično, par mjeseci prije puštanja u rad postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, pitanje skladištenje mulja biva akutuelizovano.

„Ono je bilo zapostavljeno kako od glavnog partnera, kompanije WTE, tako i od nas iz lokalne samuoprave. Prema podacima sa kojima ja raspolažem, postrojenje treba da proizvode negdje između pet i šest hiljada tona otpadnog mulja na godišnjem nivou. To je ogromna količina, već su određena sredstva opredijeljena budžetom, i uvjeren sam da će to pitanje biti riješeno prije puštanja u rad postrojenja, koje se očekuje u prvom kvartalu ove godine“, naveo je Medin.

 

Sistem prerade otpadnih voda, od koga se mnogo očekuje, počinje mehaničkom preradom koja će odstraniti sve predmete poput papira, kesa, i ostalog,  koji će se kasnije deponovati kao komunalni otpad. Sljedeće dvije faze su biloško i hemijsko čišćenje, a na kraju će efekat biti 98 odsto čista voda koja će se deponovati u more i biće potpuno bezopasna za more i život u moru.

 

Jedna od solucija je da se mulj deponije na sanitarnim deponijama. Bilo kako bilo, prije puštanja u rad postrojenja, Budva će morati riješiti i ovo pitanje.

 

Projekat za izgradnju, finasiranje i upravljanje zbrinjavanjem otpadnih voda u Budvi vrijedan 58.560.000 eura, jasno predviđa da je rok izvođenja radova pet godina, a rok otplate kredita, koji je lokalna uprava uzela u tom iznosu, je 20 godina sa grejs periodom od tri i po godine. Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj 30. decembra 2008. dala saglasnost da se opština Budva kreditno zaduži, a 4. februara 2010. je usvojila informaciju o kreditnom aranžmanu za izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i izgradnju kanalizacione mreže u opštini Budva, i dala saglasnost Ministarstvu finansija da izda državnu garanciju u iznosu od 29.250.000 eura. Opština Budva, u julu 2009. zaključila je ugovor sa njemačkom kompanijom WTE Wasertehnik iz Esena. Njemci su bili prvorangirani na tenederu koji je Opština raspisala 2008., tražeći međunarodnog partnera za realizaciju, jednog od najvrijednijih projekata na Crnogorskom primorju. Projekat predviđa izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda kapaciteta za 220.000 stanovnika zajedno sa pripadajućom kanalizacionom mrežom i pumpnim stanicama čime se dugoročno rješava najveći problem metropole turizma.

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti