Podrška nadležnih institucija projektu koji obezbjeđuje održivo vodosnabdjevanje Crnogorskog primorja u ljetnjoj sezoni

Na vodoizvorištu Bolje Sestre danas je održan sastanak između predstavnika Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje, izvršnog direktora Josipa Đuraškovića i tehničkog direktora Ivana Špadijera, i generalnog direktora Direktorata za ekologiju u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, dr Dušana Bugarina i direktora Agencije za zaštitu životne sredine, dr Milana Gazdića.

Predstavnici Ministarstva i Agencije su posjetili postrojenje i vodoizvorište kako bi pružili potrebnu podršku i pomogli Regionalnom vodovodu u obezbjeđivanju uslova za realizaciji projekta ugradnje postrojenja za prečišćavanje vode na vodoizvorištu Bolje Sestre.  

​Studijom koja je izrađena za potrebe Regionalnog vodovoda, a u vezi kratkoročnog i privremenog rješenja za obezbjeđivanje dodatnih količina vode za piće istog kvaliteta tokom pika sezone, predloženo je da se u okviru postojenja Regionalnog vodovoda na Boljim Sestrama montira postrojenje za prečišćavanje vode, koja bi se zahvatala iz područja u neposrednoj blizini postojećeg vodozahvata. S obzirom da u basenu Malog Blata, a posebno u okruženju vodozahvata Bolje Sestre postoje brojni izvori, te da se voda konstantno i u kontinuitetu podvrgava neophodnim testiranjima i provjeri kvaliteta, nedostajuće količine koje bi se povremeno, po potrebi u jeku sezone ubacivale u sistem bi bile istog kvaliteta, klase A1, kao i voda sa vodoizvorišta Bolje Sestre.  

​Dr Bugarin i dr Gazdić su podržali napore Regionalnog vodovoda da na ovaj način reaguje na potencijalni rizik od nedostatka potrebnih količina vode tokom ljetnje sezone, te ukazali da će inicirati sve potrebne aktivnosti u okviru svojih nadležnosti i obezbjediti podršku kako bi što prije došlo do uspješne realizacije ovog projekta, kako bi već 2023. godine u ljetnoj sezoni imali sigurno i održivo vodosnabdijevanje Crnogorskog primorja.

​Rukovodioci Direktorata za ekologiju i Agencije za zaštitu životne sredine su obišli kompletno postojenje i upoznali se sa savremenom opremom i načinom rada postrojenja, kao i laboratorije koju Društvo koristi u svrhu dnevnog testiranja kvaliteta vode. Rukovodstvo Regionalnog vodovoda ih je takođe upoznalo sa novom, najsavremenijom opremom za laboratoriju i praćenje parametara rada sistema koju je Društvo nabavilo posredstvom učešća u IPA Interreg IT-AL-CG projektu, u vrijednosti od oko 12.000,00 eura.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti