Projekat “Budva-Boka 2028 Evropska prijestonica kulture” predstavljen u Evropskoj kući

U Evropskoj kući u Podgorici održan je 27.7.2023. godine sastanak Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori sa koordinatorom i timom kandidature “BUDVA-BOКA 2028 Evropska prijestonica kulture” i predstavnicima grupa građana iz svih opština Boke koji su partneri na projektu. Partneri su predstavili projekat Ambasadorki Evropske unije Oani Kristini Popi kao i izazove sa kojima se susrijeće vaninstitucionalna kulturna i kreativna scena.

Projekat “BUDVA-BOКA 2028 Evropska prijestonica kulture” i kandidaturu za Evropsku prijestonicu kulture je pokrenula grupa građana još 2018. godine. Odlukom Evropske komisije od decembra 2022. u velikom finalu u konkurenciji zemalja kandidata i potencijalnih kandidata za EU, našli su se projekti “Budva-Boka 2028” i “Skoplje 2028”. Konačna odluka zakazana je za 20. septembar kada će se na događaju u Briselu odlučiti ko će odnijeti prestižnu titulu Evropske prijestonice kulture 2028.

Dušan Kaličanin, pokretač i koordinator kandidature “BUDVA-BOКA 2028 Evropska prijestonica kulture” je u ime grupe grupe građana iz svih opština Boke izjavio: “Kako smo kandidaturu pokrenuli i vodimo je striktno prema EU propozicijama kao građansku inicijativu, povezujući stotine organizacija, pojedinaca i institucija iz zemlje i svijeta, izražavamo iskreno zadovoljstvo zbog mogućnosti da predstavimo naš rad Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori. Zahvaljujemo se Nj.E. G-đi Popa na spremnosti da se upozna sa idejama, projektima i izazovima kulturne, umjetničke i NVO scene, da iznese predloge rješenja i savjete, sasluša i odgovori na pitanja scene.”

Zbog kratkog roka za predaju finalne Aplikacije, zaključeno je da se kandidatura, kao projekat od nacionalnog značaja, može uspješno sprovesti samo uz aktivno uključivanje vodećih državnih institucija u skladu sa propozicijama EU i svim do sada potpisanim dokumentima o saradnji Crne Gore i EU. Sve navedeno treba učiniti blagovremeno u cilju zaštite interesa Crne Gore, razvoja međunarodnih odnosa i ugleda države u svijetu, te unaprjeđenja odnosa sa Evropskom unijom, razvoja kulture, vaninstitucionalne scene, kreativnih industrija i privrede, kao i kvaliteta života građana Crne Gore.

Na sastanku su pored članova tima kandidature aktivno učestvovali i predstavnici kulturne, kreativne i NVO scene Boke: Mile Mićko Vojnović (NVO Feral), Ivan Ivanović (Centar za američke studije), Iva Bajković (rukovoditeljka Kancelarije za evropske integracije i saradnju opštine Budva), Darko Kovačević (Laboratorija za podvodnu arheologiju, Pomorski fakultet Kotor, Univerzitet Crne Gore), Mr. Marko Pavlović (Casper Productio, Southern Soul Festival), Branko Žerajić (NVO Kulturni centar Budva, Festival Stay Tune), Vinko Mihajlović (Petrovac Jazz festival, Montenegro Sun Reggae Fest, NVO Urbani kult), Gordan Stojović (Centar za kulturnu diplomatiju), Nebojša Mandić (Udruženje ljubitelja stripova “Hercegnovski strip festival” i organizator istoimenog festivala), Đorđe Vratnica (za arhitektu Ivana Vratnicu), Gačević Kristina, (BMH agency), Vujović Sandra (NVU Nezavisna teatarska scena "Bunt")… i drugi.

Na kraju sastanka svi učesnici su izrazili nadu da će svi relevantni akteri institucionalne i vaninstitucionalne scene raditi jedinstveno i skladno na tome da Crna Gora po prvi put u istoriji dobije titulu Evropske prijestonice kulture.

Stvaraoci u kulturi i umjetnici, ali i građani svih starosnih doba i interesovanja, mogu da se informišu i uključe putem zvaničnog Web sajta kandidature: www.budvaboka2028.me . Ovim putem mogu da pošalju i realizuju ideju, predlog, projekat, postanu saradnici, volonteri, partneri, postave pitanje, daju kritiku ili pohvalu, da predlože rešenje.

Evropska kuća Jakov Milatović

Vlada Crne Gore Ministarstvo kulture i medija Crne Gore

Društvo Feral Iva Bajkovic Laboratorija za arheologiju pomorstva Casper Bar Wins Meahalowich Hercegnovski Strip Festival Ivan Vratnica Branko Žerajić BMH agency BUNT SCENA

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti