Regionalni vodovod: zbog nelegalne eksploatacije, kompanija trpi gubitke

Na osnovu opsežnih studija koje su sprovedene u 2021. , jasno proizilazi predmetni zaključak kojim su dvije nezavisne hidrogeološke analize konstatovale da je glavni uzročnik pada izdašnosti izvorišta smanjenje nivoa podzemnih voda u zaleđu izvorišta, a isto je prouzrokovano prekomjernom eksploatacijom šljunka i pijeska u koritu rijeke Morače. To piše u saopštenju Odbora direktora Regionalnog vodovoda.

Iz Regionalnog vodovoda ističu da je kompanija zbog posljedica nelegalne eksploatacije šljunka trpi gubitke i potencijalno se dovodi u opasnost kako dalje poslovanje, tako i ozbiljni turistički projekti koji očekuju priključenje na sistem regionalnog vodosnabdijevanja (RVS).

“Dodatno su ugroženi svi dalji strateški planovi na proširenju sistema i budući razvoj firme, za koje je i država dala garancije u okviru finansijskih aranžmana namijenjenih realizaciji, a od čije implementacije će benefit imati crnogorska privreda, svi građani Crne Gore, a posebno oni na primorju, kao i brojni turisti. Dalje ugrožavanje ovog izvorišta imalo bi nesagledive posljedice po turizam u Crnoj Gori i potencijalni gubici bi se mjerili stotinama miliona eura”, kazali su iz Regionalnog vodovoda. Ističu i da i pored preduzetih mjera nelegalno vađenje šljunka i pijeska iz donjeg toka rijeke Morače nije u potpunosti iskorijenjeno.Zabranom eksploatacije šljunka i pijeska stanje je poboljšano, ali bageri i dalje vade šljunak i pijesak. I zbog toga se kraj divljanju nelegalnih eksploatatora ne nazire, dodaje se u saopštenju.

Poručuju da je naučno je utvrđeno da je ljudski faktor dominantan i ne odnosi se samo na nelagalnu eksploataciju šljunka i pijeska, već i na nedonošenje adekvatnih odluka i blagu reakciju nadležnih institucija na konstantno upozoravanje organa upravljanja Regionalnog vodovoda na ovaj značajan problem.

“Odbor direktora radiće na obezbjeđivanju podrške svih nadležnih institucija u čijoj je nadležnosti zaštita i kontrola vodnih resursa, tj. praćenje i kontrola, te sankcionisanje aktivnosti kojima se ugrožava vodoizvorište Bolje sestre, kako bi u cjelosti „zaključali“i zabranili izvoz šljunka i pijeska iz rijeke Morače. Tražiće i dalje od nadležnih državnih institucija, kao i od institucija Glavnog grada da se konačno stane na put uništavanju Morače i vodoizvorišta Bolje sestre, i da se spriječe katastrofalne posljedice koje se mogu odraziti na kompletnu crnogorsku ekonomiju. Zato je potrebna i odgovarajuća aktivnost tužilaštva i sudskih organa u vidu pokretanja postupaka, koji se moraju završiti– sudskim presudama. Pad izdašnosti izvorišta Bolje sestre predstavlja pojedinačno gledano, najveći izazov sa kojim se Regionalni vodovod srijeće u poslovanju i u tom smislu je ovom izazovu data posebna pažnja u planiranim aktivnostima za 2022. godinu”, zaključuje se u saopštenju.

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti