Zakon o solidarnom doprinosu udar na crnogorsku privredu

Upravni odbor Privredne komore je, na vanrednoj sjednici, razmotrio Nacrt zakona o solidarnom doprinosu (tzv. dodatnom porezu na profit privrednih subjekata), koji je upućen javnosti radi dostavljanja komentara.

Privrednici su ocijenili da se radi o zakonskom predlogu koji uvodi dodatne i neočekivane obaveze za preduzeća kao nosioce privredne aktivnosti i izrazili su eksplicitan stav da ovakav namet crnogorska privreda ne može izdržati. Smatraju da se predloženim rješenjima šalje loša poruka svima koji razmišljaju da se bave biznisom u Crnoj Gori i da će funkcionisati u sistemu koji nije predvidiv, u kojem se efikasnost i uspješnost u poslovanju dodatno oprezuje i kažnjava.

Članovi Upravnog odbora su u svojim izlaganjima posebno potencirali pitanje retroaktivnosti primjene predloženog zakona, ocjenjujući da se na ovaj način podstiče nepredvidljivost i ekonomska nesigurnost koja se nikako ne može podvesti niti opravdati javnim interesom.

Sa sjednice je poslata poruka ministru ekonomskog razvoja Goranu Đuroviću da je on adresa koja treba da se oglasi u ovoj situaciji, i da zaštiti interese privrede, čija je održivost  preduslov za opstanak crnogorske ekonomije.

Bilo je riječi i predloga o jačanju solidarnosti po ovom pitanju među samim privrednicima, kroz moguću kratkotrajnu obustavu rada i proizvodnje kao mjeru upozorenja na moguće posljedice ovakvog novog poreskog opterećenja.

Tokom rasprave su analizirani parametri i podaci koji jasno ukazuju na konkretne primjere kompanija koje bi bile zatvorene odmah nakon eventualnog usvajanja Zakona o tzv. solidarnom doprinosu, sa štetom koja bi se mjerila otkazima i to kroz stotine izgubljenih radnih mjesta.

Jednoglasno je zaključeno da su ovakva zakonska rješenja opasan udar na crnogorsku ekonomiju u cjelini.

Zbog toga je upućen poziv za hitan sastanak sa predsjednikom Vlade Dritanom Abazovićem i ministrom finansija Aleksandrom Damjanovićem, kao i članovima Vlade koji dolaze iz privrede- ministrom ekonomskog razvoja i turizma Goranom Đurovićem i ministrom poljoprivrede Vladimirom Jokovićem.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti